Mentoring a koučing sú dve rôzne činnosti. Kým v koučovacom rozhovore sa radiť nesmie, činnosť mentora sa zakladá práve na radách a odporúčaniach v určitej oblasti a tematike. Ako kouč do koučovacieho rozhovoru radou vstúpiť nesmiem, do mentoringu koučovacími otázkami však áno.
„Predpokladom mentoringu je dôvera klienta v mentora ako človeka,
ale aj v jeho vedomosti a skúsenosti v oblasti,
v ktorej mentoruje.“
Sú klienti, ktorí prídu sami s návrhom na mentoring v tej, alebo inej oblasti na základe už spomínanej dôvery v moje znalosti, schopnosti a skúsenosti.
Sú klienti, ktorí chcú mať pohľad na fungovanie ich spoločnosti z iného zorného uhla, chcú názor a pomoc človeka, ktorý nie je zainteresovaný v každodenných problémoch ich firmy, a tým má na veci iný pohľad.
V tomto prípade, po úvodnom stretnutí, nastupuje proces tieňovania – shadowingu jednotlivých činností v spoločnosti. Som vašim ľuďom naozaj „tieňom“, pozorujem, počúvam , vyhodnocujem, hľadám slabé miesta a navrhujem riešenia na čo najefektívnejší posun vašich zamestnancov a firmy.
Mentor je odborníkom v určitej tematike, v určitej odbornosti. V tej má určité vedomosti a skúsenosti. Pokiaľ vaše schopnosti, či zručnosti v danej oblasti nedosiahnu moje, odporúčam ako najefektívnejšiu metódu vášho rastu práve mentoring. Akonáhle posuniete vaše schopnosti, či zručnosti v danej oblasti na úroveň mojich, je pre vás najefektívnejšou formu vášho ďalšieho rastu koučing, otvorenie vášho plného potenciálu.